latest

TfL bisiklet yolunu ihlal eden sürücülere ceza kesecek

23 Temmuz 2022

/ by Bisikletli Gazete

Transport for London (TfL), 4 Temmuz Pazartesi gününden itibaren bisiklet yollarını ihlal eden motorlu araçlara trafik cezası keseceğini duyurdu.

                                                                                    

İstatistikler İngiltere’de yaşayanların % 42'sinin bisikletinin veya bisiklete erişiminin olduğunu gösteriyor. Bu oran her geçen yıl artıyor, çünkü bisiklet hem ekonomik hem çevreci hem de sağlıklı bir ulaşım aracı. 

Londra Belediyesi de bisikletin daha fazla yaygınlaşması için başta bisiklet yollarını gözden geçirmek olmak üzere birçok yeni projeyi gündemine alıyor. Bunlardan biri de bisikletin daha güvenli bir ulaşım aracı haline getirmek. TfL’den yapılan açıklamada bisikletin daha da yaygınlaşması ve güvenli bir ulaşım aracı olması için Londra’nın ilçelerinde bisikletler için ayrılan yollardaki beyaz çizgileri ihlal eden araçlara trafik cezası kesileceği açıklandı.

Daha önce bu tür cezaları yalnızca trafik polisleri kesebilirken yeni yetkilendirmeyle belediyeler de CCTV kameralarındaki görüntülerden yola çıkarak ceza kesebilecek. Böylece araç sürücüleri bisikletlilere karşı trafikte daha hassas davranmaya teşvik edilecek.

Hükümetin belediyelere verdiği bu yeni yetki sayesinde bisiklet şeritlerini ve bisiklet yollarını ihlal eden sürücülere 160 sterlin para cezası kesilebilecek. Ceza tutarı 14 gün içinde ödenmesi halinde yarıya inecek.

TfL’in bisikletliler için Londra’yı daha güvenli yapma, ölüm ve yaralanmaları ortadan kaldırmayı hedefleyen bu uygulama “Cycling Action Plan and Vision Zero” programının bir parçası olarak hayata geçiriliyor. 

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Tüm hakları saklıdır
Tasarım by Orbay Soydan