latest

Kaldırımdaki beyaz bisikletin anlamı

08 Mart 2022

/ by Bisikletli Gazete“Bisiklet kullanmak tehlikeli değil mi?”, “trafiğe çıkmaktan korkmuyor musun?”  sözlerini her bisikletçi gibi ben de çok duyuyorum. “Evet, tehlikeli”, “evet, bazen korkuyorum” şeklinde yanıtlayabilirim bu soruları.

Tuncay Bilecen


BİSİKLET KAZALARI

Akan trafikte bisiklet sürmek kolay bir iş değildir. Her an dikkatli, her an tetikte olmanız gerekir. İki teker üzerinde giderken dengede durmak kadar arkadan ve önden gelen araçları kontrol etmek de önemlidir. Bir süre sonra bu kontroller otomatik olarak yapılsa da bisiklet kazaları çoğu kaza gibi genellikle bir anlık dalgınlık nedeniyle gerçekleşir.

Kazaların önemli bir kısmı ise araç sürücülerinin dikkatsizliğinden kaynaklanır. Bu yüzden araç sürücülerinin de bisikletlilerle mesafelerini korumaları ve aynalarını sürekli kontrol etmeleri gerekir. Çok basit gibi görünebilir ama araçlarda oturanların kapılarını yol tarafından açmaları bisiklet kazalarının en önemli nedenlerinden biridir.

 
KARANTİNADA BİSİKLET KULLANIMI ARTTI “AMA”

Ulusal Seyahat Tutumları Araştırması’na göre, İngiltere’de yaşayan üç kişiden ikisi trafikte bisiklet sürmenin kendileri için çok tehlikeli olduğunu düşünüyormuş. İşin ilginç yanı ise halihazırda bisiklet sürenlerin yüzde 57’sinin de trafiğe çıkmanın tehlikeli olduğunu kabul ediyor olması. Bir başka deyişle bisiklet kullananların yarısı "evet tehlikeli olduğunun farkındayım ama bunu göze alıyorum" diyor.  

Bu anketin yapılmasından kısa süre sonra Covid 19 salgını nedeniyle karantina uygulamaları başladı ve trafikteki motorlu araç sayısı birdenbire düştü. Bununla birlikte yollardaki bisikletlerin sayısı yüzde 300 oranında arttı. Laura Laker, The Guardian’da yayınlanan yazısındada “bu da bize yolların daha güvenli olduğunu hissettiklerinde her yaştan insanın bisiklet sürebildiğini gösteriyor” diyor ve ekliyor “hükümet bisiklete binmeyi ne kadar teşvik ederse etsin, insanların yollara çıkmaları için korkmamaları gerekiyor.”  Bu arada karantinanın ilk ayında bisiklet kazalarının da arttığını ve bu kazalarda 15 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatalım.SOSYO-KÜLTÜREL NEDENLER

Hükümet, bisikletin “altın çağı”nı yaşaması için 2 milyar sterlinlik bir paket açıkladı açıklamasına ama sadece bisiklet yolları yapmakla bisiklet kültürünün yaygınlaşmayacağı da aşikâr. Bu konuda köklü bir toplumsal tutum değişikliğine ihtiyaç var. Yakın zamanda açıklanan “Herkes için bisiklet” raporu etnik azınlıkların % 55'inin, yoksunluk riski altındaki kişilerin % 38'inin, kadınların % 36'sının ve engellilerin % 31'inin bisiklet kullanmak istediğini fakat bu grupların dörtte üçünün hayatları boyunca buna imkân bulamadıklarını ortaya koyuyor. Bisikletimizin tekerine çomak sokulan yer tam da burası; çünkü toplumumuzun bisiklete yeterli ilgiyi göstermemesinin ardında bir takım kalıplaşmış yargılar ve sosyo-kültürel nedenlerin yattığı bir gerçek. Fakat önemli hususlardan birinin de “güvenlik kaygısı" olduğu aşikâr.

 

                           

            
                                         Stephanie Turner


STEPHANIE’NİN HAZİN HİKÂYESİ

Yolların kenarında, kaldırım üstlerinde beyaza boyanmış, terk edilmiş bisikletleri görmüşsünüzdür. Bu bisikletler yılda bir gün çiçeklerle donatılır. Çünkü İngiltere’de “ghost bike” denen bu bisikletlerin her biri kazalarda ölen bir kişiyi temsil eder. Londra’nın dört bir yanında bu şekilde  beyaza boyanmış onlarca bisiklet vardır. Bir tanesi kaldığım eve çok yakın. Geçenlerde ölüm yıldönümü olduğu için kazada hayatını kaybeden genç kadının fotoğrafı asılmış, etrafı çiçeklerle süslenmişti. Fotoğrafın üzerinde Stephanie Turner yazıyordu.

Eve geldikten sonra merakıma yenik düşüp araştırdım; 29 yaşındaki Stephanie Turner  evinden işe giderken bir kamyonun çarpması sonucu 20 Ekim 2015’te hayatını kaybetmiş. Bu hikâye içinde birden çok trajediyi barındırıyormuş meğer. Fizyoterapist olan ve kazadan birkaç ay önce nişanlanan Stephanie evlenip eşiyle birlikte İskoçya’ya taşınmayı planlıyormuş. Kız kardeşini doğum sırasında kaybedeli ise daha iki ay olmuş.

YOLLARDAN ÖNCE ZİHNİYET DEĞİŞMELİ

Ailesi Stephanie’nin trajik ölümü üzerine onun bisiklet tutkusunu şu şekilde dile getirmiş: “Steph, sadece her gün işe gitmek için değil, aynı zamanda Londra'nın çeşitli yerlerindeki hastalarını görmek için de bisiklet kullanan deneyimli bir bisikletçiydi. Bisiklet onun için bir işe gidip gelme aracından ziyade onu sevdiği ve yaşadığı şehir olan Londra'ya bağlayan bir araçtı.”Stephanie’nin ölümün ardından iki yüzü aşkın bisikletçi onun öldüğü yolda yerlere yatarak barışçıl bir protestoyla yolların bisikletçiler için güvenli hale getirilme taleplerini dile getirmişler.

Merak edip bakmasaydım  hazin hikâyesini bilmiyor olacaktım. Ama şimdi o beyaz bisikletin önünden her geçtiğimde hiç tanımadığım ama aynı yollarda bisiklet sürdüğüm Stephanie'yi selamlıyorum...

***

Velhasıl bisikletin "altın çağını" yaşaması için yollardan önce zihniyetin değişmesi gerekiyor...

 

Kaynak

DfT (2018) 'Table RAS30001: Reported casualties by road user type, age and severity, Great Britain, 2018'

https://www.rospa.com/road-safety/Advice/Cyclists-and-motorcyclists/Accident-rates

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/aug/13/fear-of-roads-boris-johnson-golden-age-of-cycling-new-roads

Physiotherapist who got engaged in the summer died in road crash while cycling to work | Daily Mail Online

 

https://www.hackneycitizen.co.uk/2015/01/27/vigil-die-death-cyclist-stephanie-turner-stamford-hill/


Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Tüm hakları saklıdır
Tasarım by Orbay Soydan