latest

Fireweed Talks’ın 12. buluşmasının konusu “çocuk istismarı"

17 Mart 2024

/ by Bisikletli Gazete

Adını küllerinden doğan ateş çiçeğinden alan, mağdur kadın ve çocuklara yönelik çalışmalar yürüten vakıf Fireweed, “Fireweed Talks” kapsamındaki buluşmalarının 12.sinde çocuk istismarı konusunu ele alıyor.  23 Mart Cumartesi günü, 15:00 – 18:30 saatleri arasında, Kuzey Londra’da bulunan Fieldseat Kafe’de  gerçekleştirilecek olan etkinlikte Türkiyeli göçmen toplumunda konuşulması bir tabu olan çocuk istismarı konusu, İngiltere’de hukuk, aile içi şiddet, cezaevleri ve eğitim alanlarında uzman dört göçmen kadın konuşmacı tarafından tartışmaya açılacak.

Panelde yer alacak davetli konuşmacılar şu şekilde:

Avukat Işın  Vahib, çocuk istismarıyla ilgili bir çok davada avukatlık yapmış bir isim.

Sevinç Karasu, aile içi şiddet konusunda MARAC’da Metropolitan Polisi temsil eden ve birçok  vakanın ortaya çıkmasında görev almış bir polis ve dedektif.

Sevcan Kudu, MBE, cezaevlerinde çocuk İstismarı suçlularıyla karşılaşmış ve işi gereği onlarla görüşmeler yapmış Kraliçe’den ödüllü Cezaevi Bölgesel Lideri.

Dicle S. Sertkaya, (SEN) Özel Eğitime Muhtaç Çocukların eğitmeni olarak çalıştığı okullarda birçok vakaya tanık olmuş bir öğretmen.

Panele ilişkin Fireweed’in açıklaması şu şekilde: “Çocuk istismarının hem Türkiye’de hem de burada Türkiyeli göçmen toplumlarda ne kadar konuşulması güç, tabulaştırılmış bir konu olduğunun farkındayız. Bunu gözlemliyor, duyuyor ya da tanık oluyoruz. Bir sosyal sorumluluk bilinciyle, uzmanlarından önemli bilgiler almak, farkındalığı arttırmak ve kollektif biçimde çocukları nasıl koruyacağımızı öğrenmek amacıyla Türkçe sohbet edeceğiz. Sorular sorup cevaplar alarak bilinçlenip bilgilenirken konunun ağırlığını birlikte göğüsleyerek dinleyip, en önemlisi de konuşabileceğiz.”

“Konuşmacılarımız yıllardır tanık olup, çözümler ürettikleri vakalardan örnekleri bizlerle paylaşarak konu hakkında nasıl ‘yalnız olmadığımızın’ bilgisini aktaracaklar. Uzak ya da yakın çevremizde çocuk istismarına maruz kalan mağdurlar için; İngiltere’de ne yapmalı? Hangi kurumlara başvurmalı? Çocukları nasıl korumalı? gibi sorular cevaplanacak. Tabi ki dinleyicilerden gelen sorulara da alan açacağız. Toplumda çocuklarımızın sağlıklı gelişiminden hep birlikte sorumlu olarak, gelin bu etkinlikte buluşup hep birlikte söyleşelim.   Varsa yakınınızda konuyla ilgili olabilecek kimseler, hadi onları da alıp gelin. Korkma! Farkında OL!  Sessiz Kalma! Harekete Geç!"

Tarih: 23 Mart 2024, Cumartesi

Saat: 15:00 – 18:30

Yer: Fieldseat Kitabevi / Kafe

Adres: 665 High Rd. Tottenham, N17 8BD

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Tüm hakları saklıdır
Tasarım by Orbay Soydan