latest

Gik-Der hükümetin mültecileri Ruanda'ya gönderme kararına karşı açlık grevi başlattı

11 Haziran 2022

/ by Bisikletli Gazete

 İngiltere  hükümetinin mültecileri Ruanda’ya gönderme kararını protesto eden Gik-Der, üç günlük açlık grevi başlattı. 

 


Açlık grevine ilişkin Gik-Der'den yapılan açıklama şu şekilde: 

Yakın bir zamanda Muhafazakar Hükümet tarafından gündeme getirilen ve yasalaşan kendi deyimleriyle “illegal yollardan ülkeye ulaşan mültecileri ” Ruanda’ya gönderme planı uygulamaya konuluyor. Şu anda Gatwick Havaalanı'na yakın ‘Brook House Göçmen Gönderme Merkezi’nde’ tutulan ve Ruanda’ya gönderilecek ilk grupta  olan 17 mülteci bu uygulamaya karşı açlık grevinde.

Bir göçmen örgütü olan GİK-Der olarak  Ruanda’ya gönderilmek istenen ve açlık grevi eylemi başlatan 17 göçmen ile dayanışmayı yükseltmek, insanlık onuru ve yaşam hakkını ihlal eden bu saldırıya karşı tepkimizi ortaya koymak için üç gün açlık grevine giriyoruz.

Siyasal sığınma ve mültecilik insan hakkıdır ve savunulmalıdır.

Kendi yurtlarından edilen, binlerce kilometre yolu ve bütün zorlukları aşıp güvende yaşamak üzere Britanya’ya ulaşan göçmenleri Afrika’nın Ruanda ülkesine göndermek en hafif deyimle insanlık suçudur.

 Bu suça ortak olmayacağız!

Çünkü bu saldırı sadece belli bir gruba karşı değil, bütün göçmenlere karşı ırkçı bir uygulama ve bütün göçmenleri kapsayan bir saldırıdır.

Her gün sınırlarına daha yüksek duvarlar ören, Avrupa’nın sınırlarını adeta bir kale gibi savunan ve silahlanan, göçmenleri çeşitli çeşitli biçimlerde sınırlarda katleden, geri iten (push-backs) Avrupa devletleri ve Birleşik Krallık'ın bu uygulaması illegaldir.

Eğer bu uygulamaya bugün sessiz kalırsak, bugün Gatwick havaalanı yakınlarında tutulan 17 göçmen gönderilirse ve buna karşı etkili bir dayanışma hareketi öremezsek saldırı daha da boyutlanarak hepimizi içine alacaktır.

Mültecilerin açlık grevini “eğer yemek yemezseniz sizi daha erken göndeririz” tehditiyle cevaplayan gerici saldırgan Johnson hükümetine karşı mültecilerin sesini her yere taşımaya, açlık grevi eylemiyle dayanışmak üzere her alanı açlık grevi alanına çevirmeye çağırıyoruz. 

Gerici ve Irkçı Mülteci Yasası Derhal Geri Çekilsin!

Sınırdışı Edilmelere Son!

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Tüm hakları saklıdır
Tasarım by Orbay Soydan