latest

18. Zilan Kadın Festivali 24-25 Haziran’da

13 Haziran 2023

/ by Bisikletli Gazete

Londra’da, Jiyan Kadın Meclisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Zilan Kadın Festivali bu yıl 24 ve 25 Haziran tarihlerinde Kürt Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 


Jiyan Kadın Meclisi tarafından 24 ve 25 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek 18. Zilan Kürt Kadın Festivali’nin hazırlıkları son aşamaya geldi.

24 Haziran, Cumartesi günü startı verilecek festival kapsamında Harringay, Kürt Toplum Merkezi’nde saat 11:00'de kadınlara yönelik kahvaltı organize edilecek, devamında saat 13:00'da “Kadınlar ve Demokratik Ulus” konulu bir atölye çalışması yapılacak ve ardından saat 14:30’da film gösterimi gerçekleştirilecek.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da zengin bir programı olan festivalin ikinci günü, 25 Haziran tarihinde kapsamında saat 15:00'de Kürt Toplum Merkezi’nde sanatçılar Deniz Deman, Gül Bahar ve Azad Bedran sahne alacaklar. Farklı halkların feminist kadın gruplarından konuşmacıların katılacağı festivalde müziğin yanısıra, folklor, davul ve zurna, sinevizyon gösterimi gerçekleştirilecek. Yemek ve kıyafet stantlarının da yer alacağı etkinlikte çocuklar için de etkinlikler yapılacak ve kreş hizmeti sunulacak.

Jiyan Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada festivale her kesimden kadının davetli olduğu ifade edilirken, Ortadoğu’da Kürt kadının öncülük ettiği devrim ile özgür bir toplumun inşa edildiğine vurgu yapıldı. Jiyan Kadın Meclisi yaptığı açıklamanın devamında ''Bu yıl ‘Jin Jiyan Azadî ile kadın devrimine yürüyoruz!’ diyerek buluşacağız ve direniş ezgilerimizle, halaylarımızla mücadeleye devam diyeceğiz. Sözlerimiz, ezgilerimiz, sloganlarımız direnişe odaklanacak. Sadece bir etkinlik değil bizimkisi, daha fazla güçlenmek için bir arada olacağız” dendi.

 

Kürt Toplum Merkezi adres, 11 Portland Gardens, Harringay Ladder, London N4 1HU

 

 

 

 

 

 

 

 

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Tüm hakları saklıdır
Tasarım by Orbay Soydan