latest

Seher ile Ali Tower Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşuyor

10 Ocak 2023

/ by Bisikletli Gazete

Şamil Yılmaz’ın eseri ‘Seher ile Ali’ 15-16-17-18 Ocak tarihleri arasında Stoke Newington bölgesindeki Tower Tiyatrosu’nda tiyatroseverlerle buluşacak.

 

                                                                                       

 


Mavi Productions’ın yapımcılığını üstlendiği Seher ile Ali adlı oyun seyirciyi; aşk, tutku, ihanet, ama hepsinden çok toplumdaki kadınlık ve erkeklik rolleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

Arabesk ruh halinin getirdiği iniş çıkışlarla kadın erkek ilişkilerine odaklanan oyun, pavyonda şarkıcılık yapan Seher ile fedailik yapan Ali’nin ilişkilerini ele alıyor. İki aşık çalıştıkları pavyondan kaçıp birlikte bir otel odasına sığınmış olsalar da geride bıraktıkları yaşanmışlıkları onları takip etmektedir.

Oyunun yönetmeni aynı zamanda oyunda Seher karakterini canlandıran Eda Çatalçam “Birbirlerini bu dünyanın kahrına inat, ölümüne seven ‘Seher ve Ali' oyunu komedi ve dramı bir araya getiren, tek perde, arabeskin en damarından olan, acılı bir oyun. Arabesk bir kültürün ötesinde fillerin üzerinde tepiştiği çimlerin çıkardığı sestir. Çığlıktır, haykırıştır. File gücünün yetmeyeceğine inanmış bir kabulleniş, file duyulan öfkenin kendini dağlayan acısıdır. Arabesk her dönemin değişen tanımında kendine bir ifade yolu arayan sestir. ‘Seher ile Ali’nin aşkının hakikatinde hep beraber bir yaşamın trajikomik haline dair bir yolculuğa çıkacağız” diyor.

Oyunda Ali karakterini canlandıran Fatih Dönmez, Türkiye’de pek çok tiyatro ve televizyon projesine imza atmış ve “Dünya’nın Eski Zamanlarında” oyununda canlandırdığı Meddah rolünden sonra ikinci kez “Seher ile Ali oyunu ile Londra’da seyirci karşısına çıkmayı hazırlanıyor.

Bu yıl oynadığı “Fısıltılar” filmi ile İskoçya Feel The Reel Film Festiva’linde “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü alan Fatih Dönmez “Seher ile Ali” oyunu için “Oyun pek çok katmandan oluşuyor. Bir aşk hikayesine bakarken, iktidar ve sistem karşısında ezilen, ötekileştirilen, görülmek istenmeyen insanların cinsel rolleri ile de nasıl köşeye sıkıştıklarına dair trajikomik bir hikâye sunuyor. Seher ile Ali’de zamansız ve mekânsız, her döneme ait ve seyirciyi pek çok duygu haline sürükleyecek çok güçlü bir hikâye bizleri bekliyor” diyor.

15-16-17-18 Ocak tarihlerinde Tower Tiyatro’da her akşam 19:30’da sahnelenecek oyun Türkçe oynanacak ve İngilizce çevirisi de üst yazı ile takip edilebilecek. Oyunun biletleri £20 ve aşağıdaki linkten temin edilebilir:

https://www.towertheatre.org.uk/seher-ile-ali/

 

Tarih: 15-16-17-18 Ocak 2023

Saat: 19:30

Yer: Tower Theatre

Adres: 16 Northwold Rd, London N16 7HR

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Tüm hakları saklıdır
Tasarım by Orbay Soydan