latest

Hükümetin Ruanda Planı Başbakanlık önünde protesto edildi

10 Mayıs 2024

/ by Bisikletli Gazete

İngiltere hükümetinin göçmenleri Ruanda’ya sürgün etme politikası 8 Mayıs Çarşamba günü Başbakanlık Konutu önünde protesto edildi. Eylemin en kitlesel grubunu Göçmen İşçiler Kültür Derneği üyeleri oluşturdu.
Stand Up To Racism, Care4Calais, Peace and Justice Project ve Göçmen İşçiler Kültür Derneği’nin de aralarında bulunduğu kurumların ve sendikaların katıldığı eylemde hükümetin Ruanda Planı protesto edildi. Eylemde, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’a seslenen protestocular “Rishi Sunak sesimizi duy, göçmenler burada kalacak” diye haykırdı.

Irkçı politikaya karşı fiili mücadelenin önemine vurgu yapılan eylemde, göçmen gözaltı merkezlerinin önünde bekleyerek sınır dışı etmelere karşı durmak gerektiği hatırlatıldı.Care4Calais adına yapılan konuşmada, "Desteklediğimiz sığınmacı topluluklar gözaltına alınmaktan korkuyor. Bu insanlar zaten dünyanın sunabileceği en kötü şeylere maruz kaldılar. Güvende hissetmeyi hak ediyorlar ama bunun yerine travma yaşıyorlar" ifadelerine yer verildi.  

GIK-DER adına yapılan konuşmada ise Ruanda Planı’nın modern kölelik anlaşması olduğuna dikkat çekildi. “Göçmenler daha iyi şartları hak ediyor. Bizler göçmenlerin ve iltica başvurucularının yanındayız ve hak ettiklerini alana kadar da yanlarında olacağız” diyen GIK-DER temsilcisi birleşik mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Ruanda Planı ilk gündeme geldiğinden bu yana yasa karşıtı mücadele yürüten GIK-DER, tasarı yasalaştıktan hemen sonra bilgilendirme çalışmalarına başladı. Sınır dışı etme girişimlerine karşı WhatsApp’ta dayanışma grubu kuran dernek, yasa karşıtı yapılan eylemlere de kitlesel olarak katılıyor. 


 

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Tüm hakları saklıdır
Tasarım by Orbay Soydan