latest

Seher ile Ali yeniden sahnede!

07 Kasım 2023

/ by Bisikletli Gazete

 Tower Tiyatrosu'nda Seher ile Ali adlı tiyatro oyunu, 23, 24 ve 25 Kasım tarihlerinde yoğun talep üzerine yeniden seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu unutulmaz oyun, aşk, tutku, ihanet ve toplumdaki kadınlık-erkeklik rollerine odaklanarak izleyicileri 70 dakika sürecek çok etkili bir şahitliğe davet ediyor.

 
 Katman katman açılan her anını soluksuz izlediğimiz “Seher ile Ali”yi Türkiye’nin son dönem en önemli oyun yazarlarından birisi olarak kabul edilen Şamil Yılmaz kaleme alıyor.

Mavi Productions’ın yapımcılığını üstlendiği “Seher ile Ali”, arabesk ruh halinin getirdiği iniş çıkışlarla beraber, kadınlık- erkeklik rollerine Seher ile Ali’nin ilişkisi üzerinden bakıyor.  Pavyonda şarkıcılık yapan Seher ile, fedailik yapan Ali adlı iki aşık çalıştıkları pavyondan kaçıp birlikte bir otel odasına sığınıyor sığınmasına da geride bıraktıkları yaşanmışlıkları onların peşini bırakmıyor.

Oyunun yönetmeni aynı zamanda oyunda Seher karakterini canlandıran Eda Çatalçam, “Birbirlerini bu dünyanın kahrına inat, ölümüne seven “Seher ile Ali” oyunu, komedi ve dramı bir araya getiren, tek perde, arabeskin en damarından, acılı bir oyun. Arabesk nedir diye sorarsanız, bir kültürün ötesinde, fillerin üzerinde tepiştiği, çimlerinse altta kalmanın acısıyla çıkardığı sestir diyebilirim. O çıkan ses aslında ezilmenin, görülmemenin, kimi zaman beğenilmemenin, kimi zaman yok sayılmanın, kimi zamansa istenmeyenin çıkardığı isyanın, ben varımın çığlığı ve haykırışının sesidir. Arabesk, çimleri ezen o koca file gücünün yetmeyeceğine inanmış bir kabulleniş, file duyulan öfkenin kendini dağlayan acısıdır. Arabesk her dönemin değişen tanımında kendine bir ifade yolu arayan sestir. ‘Seher ile Ali’nin aşkının hakikatinde hep beraber bir yaşamın trajikomik haline dair müzikleri de katık edip, bir yolculuğa çıkacağız” diyor.

Oyunda Ali karakterini canlandıran Fatih Dönmez, Türkiye’de pek çok tiyatro ve televizyon projesine imza atmış ve “Dünya’nın Eski Zamanlarında” oyununda canlandırdığı Meddah rolünden sonra ikinci kez “Seher ile Ali'' oyunu ile Londra’da bir kez daha seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Geçen yıl oynadığı “Fısıltılar” filmi ile İskoçya “Feel The Reel” Film Festiva’linde “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü alan Fatih Dönmez “Seher ile Ali” oyunu için “Oyun pek çok katmandan oluşuyor. Bir aşk hikayesine bakarken, iktidar ve sistem karşısında ezilen, ötekileştirilen, görülmek istenmeyen insanların doğdukları cinsellik rolleri ile de nasıl köşeye sıkıştıklarına dair trajikomik bir hikâye sunuyor. Seher ile Ali’de zamansız ve mekânsız, her döneme ait ve seyirciyi pek çok duygu haline sürükleyecek çok güçlü bir hikâye bizleri bekliyor” diyor.

23/24/25 Kasım tarihlerinde Tower Tiyatro’da her akşam 19:30’da sahnelenecek oyun Türkçe oynanacak ve İngilizce çevirisi de üst yazı ile takip edilebilecek.

 

Tarih: 23/24/25 Kasım 2023

Saat: 19:30

Yer: Tower Theatre

Adres: 16 Northwold Rd, London N16 7HR

Oyunun biletleri £20 ve aşağıdaki linkten temin edilebilir:

https://www.towertheatre.org.uk/seher/

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Tüm hakları saklıdır
Tasarım by Orbay Soydan