latest

Açık Gazete 18. yılını Sedat Sarıcı ve Ezo Sarıcı konseriyle kutluyor

04 Kasım 2022

/ by Bisikletli Gazete

Londra'dan yayın yapan online yayın platformu Açık Gazete, 18. yıl dönümünü Sedat Sarıca ve Ezo Sarıca konseriyle kutluyor. Açık Gazete'nin genel yayın yönetmini Faruk Eskioğlu tarafından düzenlenen etkinlik 6 Kasım 2022, Pazar akşamı Day-Mer Toplum Merkezi'nin Tottenham'daki salonunda gerçekleştirilecek.Müzisyen Sedat Sarıcı ve “Harika Genç” Ezo Sarıcı “Baba Gız Kuşak Çatışması” başlığıyla 6 Kasım’da konser verecek

Sedat ve Ezo Sarıcı Açık Gazete ile dayanışma amacıyla 6 Kasım Pazar akşamı saat 8’de “27 Moorfield Road N17 6PY'” adresindeki DAY MER-Tottenham’da sahneye çıkacaklar.

Açık Gazete’nin editörü Faruk Eskioğlu, Açık Gazete’nin 18 yaşında olduğunu belirterek, “Bağımsız Türkçe bir gazete olarak şimdiye kadar ayakta kalmayı başardık. Ne yazık ki özgür olduğumuzu söyleyemeyiz. Bize çizilen yasal çerçevenin sınırlarını zorlayarak yayın yapabiliyoruz. İktidarın kontrol ettiği medyanın dışında olduğumuz için hem maddi hem de manevi olarak bir kuşatmanın altındayız. Son olarak ‘sansür yasası’ ile sesimizi kısmayı deniyorlar. Bu direnişimizde okurlarımızı ve dostlarımızı yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

“Bu konser hem bize moral hem de direniş gücü verecektir” diyen Eskioğlu, “Sarıcı ailesine, DAY MER’e ve destek olan dostlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Eskioğlu, Sedat Sarıcı’nın toplumda tanınan bir müzisyen ve besteci olduğunu belirterek, “Toplumda binlerce gence müzik sevgisini aşılamış, onları eğitmiş bir müzisyendir. Aynı zamanda sayısı bir elin parmağı kadar olan ciddi bir müzik eleştirmenidir. Açık Gazete’deki köşe yazılarıyla iyi bir yazar olduğunu da kanıtladı” dedi.

“Ezo ‘Harika Çocuk’tu, şimdi ‘Harika Genç’ oldu” diyen Eskioğlu, Ezo Sarıcı’yı da şöyle tanıttı:

“Ezo, müzisyen Suzan Beyazıt ve Sedat Sarıcı’nın kızı. Kraliyet Müzik Akademisi (Royal Academy of Music) 3. sınıfta keman eğitimi alıyor. 60 kişilik Apollo Philharmonic Orchestra’nın kurucusu. Son yıllarda oluşturdukları Trio Arisonto ile konserlerine devam ediyor. Eylül ayında İtalya’da yapılan uluslararası keman yarışmasında (Lipizer International Violin Competition) En Artistk Performans ödülünü aldı. Gelecekte dünya çapında bir müzisyeni bu gecede izleyeceksiniz. Ayrıca Sedat ve Ezo SARICI, Paganini’den Aşık Mahzuni’ye, emsalsiz türkülerimizden caz klasiklerine uzanan sürpriz bir program hazırlığında. Hep beraber belleğimizde kalacak bir konser izleyeceğiz.”

Konser biletlerinin 15 sterlin olduğu ve salonda içki satışı da yapılacağı belirtildi.


Kaynak: Açık Gazete

https://acikgazete.com/acik-gazeteden-sedat-ezo-sarici-konseri/


Gazeteci ve yazar: Faruk Eskioğlu


Faruk Eskioğlu

Faruk Eskioğlu, (1958, Akşehir) gazeteci ve yazar. 1985'ten bu yana yaşadığı Londra'dan Türkiye'deki ulusal medyaya yönelik muhabirlik, temsilcilik yaptı. Londra'da yayınlanan Türkçe toplum gazetelerinde çalıştı ve bazı gazetelerin kuruluşunda yer aldı. Halen sosyolojik değeri olan haber ve araştırmalara ağırlık veren yazar, halen 2004'te kurduğu Açık Gazete'yi (acikgazete.com) yönetiyor ve köşe yazarlığını sürdürüyor. Eskioğlu, 13'üncü yüzyılın sonunda Horasan'dan Akşehir Maruf köyüne yerleşerek tekke kuran Hasan Paşa soyundan geliyor. Hasan Paşa'nın oğlu Şeyh Hacı İbrahim Veli Sultan'ın "Mülk Allahındır" felsefesiyle Anadolu'da bir ilk sayılan kendine adına kurduğu yoksullara yardım vakfı ise halen faaliyettetir. Eskioğlu, ilk ve orta öğrenimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’te Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde "master" yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. Aralık 1985’te kendi deyimiyle "siyasi sürgün" olarak geldiği Londra’da ilk 2 yıl baba mesleği kasaplık yaptı. İngilizce öğrendikten sonra medya okudu. Uzun yıllar Nokta dergisi İngiltere Temsilciliği, Hürriyet Londra bürosunda habercilik yaptı. Gazeteciliğin yanısıra 1986-98 arasında grafiker tasarımcı olarak çalıştı. Ayrıca pek çok siyasi afiş ve logo tasarladı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak görev yaptı. “Basında etik ve toplam kalite yönetimi” üzerine araştırmalar yaptı, bu konudaki konferans ve panellere katıldı. Türkiye’deki 2001 ekonomi krizinde Londra’ya dönerek grafiker tasarımcılık ve gazeteciliği sürdürdü. Toplum gazetelerinden Olay’da genel yayın yönetmenliği yaptı. Londra’da ilk Türkçe internet gazetesini çıkardı ve toplum gazetelerine ilk ajans hizmeti sundu. 2004’te dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. İki ayrı toplum gazetesini yayına hazırladı. Türkiye’deki bazı tv kanallarına haber geçti, uzun süre Akşam Londra Temsilciliği’ni üstlendi. Londra'da 2004’te "İçimizden Birisi: Vanunu" başlıklı bir kısa film çekti. Londra'daki toplumu anlatması açısından bir ilk sayılan "Aşkolsun! Adı Aşkolsun" başlıklı belgesel romanı 2007’de Türkiye’de yayımlandı. Türkiye'den 150 ve Kıbrıs'tan 100 yıllık İngiltere'ye göçün anlatıldığı 3 ciltlik "Londra'da Bizim'Kiler" başlıklı araştırması 2019 sonunda çıktı. Eskioğlu’nun Su ve Defne (2004) adlı ikiz kızları bulunuyor.http://www.londradabizimkiler.com/
Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Tüm hakları saklıdır
Tasarım by Orbay Soydan